Ulotki, Zaproszenia, Wizytówki

Jak przygotować plik » Ulotki, Zaproszenia, Wizytówki

Należy pamiętać że inaczej przygotowujemy pliki do druku wizytówki, plakatu czy ulotki, a inaczej do wydruku banera, roll up czy też pod wycinanie ploterem.

W przypadku ulotek, zaproszeń i wizytówki a także małych wydruków do formatu A4 obowiązują takie same zasady.

Skala 1:1 ,
Przestrzeń kolorów CMYK.
projekt wraz ze spadem (fot.)

Gdy projekt zawiera elementy lub tła umieszczone przy samej krawędzi należy zastosować tz. spady.
( Spad to odległość pomiędzy linią cięcia a polem zadruku, czyli odpad po obcięciu. Wymagany spad to min. 2 mm z każdej strony. Dlatego projekt graficzny dla produktu, np. wizytówki o formacie 90x50 mm powinien być powiększony o spad czyli powinien mieć format 94x54 mm. )
Oznacza to, że elementy te nie mogą kończyć się równo z linią cięcia, tylko wykraczać poza nią tak, by mogły być odcięte (pozwala to uniknąć białej obwódki wokół gotowej pracy w przypadku nieprecyzyjnego jej obcięcia). Wielkość spadu do większości standardowych druków (ulotka, plakat, wizytówka) to co
najmniej 2 mm. Należy pamiętać również o zastosowaniu wewnętrznych marginesów. Ważne elementy, tzn. teksty, logotypy etc. powinny być odsunięte od linii cięcia na odległość o ok. 3 mm. Wykluczy to ryzyko „przycięcia” tych elementów, a poza tym umiejscowienie takich elementów blisko krawędzi strony jest zazwyczaj mało estetyczne.
Wszystkie te elementy można zobaczyć w umieszczonym przykładzie (fot.).