Ogólne zasady przygotowania pliku

Jak przygotować plik » Ogólne zasady przygotowania pliku

Do każdego rodzaju druku najkorzystniejszym dla nas jest plik zapisany w formacie TIFF oraz PDF lub otwarty CDR (CorelDRAW do wersji X5).

Należy pamiętać że inaczej przygotowujemy pliki do druku wizytówki, plakatu czy ulotki, a inaczej do wydruku banera, roll up czy też pod wycinanie ploterem.

TIF - najlepszy, zalecany format pliku
Skala 1:1,
Przestrzeń kolorów CMYK,
Zalecana kompresja LZW.

PDF - akceptujemy, jednak nie zalecamy
Zapisany w wersji acrobat 4 wersja 1.3
Wszystkie czcionki zamienione na krzywe,
Skala 1:1,
Przestrzeń kolorów CMYK, bez osadzonych dodatkowych profili, pełna głebia czerni C:50 M:50 Y:50 K:100

UWAGA: Wbrew powszechnie panującej opinii, pliki PDF są najbardziej kłopotliwym formatem, ponieważ zadowalający efekt końcowy wydruku pozwala jedynie dobrze wygenerowany plik z programów graficznych z uwzględnieniem kilku wymagań: kolory CMYK, osadzony profil będzie ignorowany, osadzone czcionki będą ignorowane.

CDR (CorelDRAW do wersji X5) - bardzo dobry i zalecany
Wszystkie czcionki zamienione na krzywe,
Pliki tylko jednostronicowe.
Skala 1:1,
Przestrzeń kolorów CMYK,

W przypadku takich plików nie zalecamy stosowania efektów artystycznych np. w postaci cieni i soczewek. Nie mają one dobrego odwzorowania podczas przetwarzania pliku do druku w przestrzeni kolorów CMYK, przez co kolory bardzo często zostają przekłamane, a krzywe zdeformowane (pojawiają się niechciane artefakty), W celu uniknięcia problemów należy zamieniać wszystkie tego typu efekty w mapy bitowe!

UWAGA: CorelDRAW daje możliwość blokowania obiektów lub warstw celem zabezpieczenia ich przed niepowołaną edycją lub skasowaniem. Niestety zablokowane obiekty nie są również drukowane. Prosimy o sprawdzenie, czy w przesyłanym pliku obiekty nie zostały zablokowane lub umieszczone na warstwach niedrukowalnych.

JPG - dobry, nie zalecany format
Skala 1:1,
Przestrzeń kolorów CMYK,
Zalecana kompresja - Photoshop: 8, CorelDRAW: 80%.

Pliki do druku proszę przygotować wg poniższych wskazań Format pliku - TIFF, pdf, ewentualnie JPEG (jeśli nie ma innej możliwości) bez masek, warstw, ścieżek (pliki spłaszczone)
Wielkość - 1:1
Kolorystyka - CMYK
Rozdzielczość dpi - standardowo do wydruków w jakości foto - 150dpi-200dpi przy dużych powierzchniach wydruków wystarcza ok 90dpi.

UWAGA! W przypadku plików otwartych, prosimy pamiętać o dołączeniu fontów lub zamienieniu ich na krzywe. Pliki bitmapowe nie powinny zawierać warstw i ścieżek. Wszystkie elementy powinny być w CMYK-u. Nie zalecamy również „podpinania” profili kolorystycznych do plików. Cała praca powinna zawierać się w jednym pliku (bez linków do dokumentów zewnętrznych).

Jeśli plik jest poprawnie przygotowany, to nawet z 72dpi uzyskujemy satysfakcjonującą jakość foto ! Rozdzielczość plików do druku jest uzależniona od wielu czynników i ma zasadniczy wpływ na jakość wydruku oraz wielkość plików, dlatego zalecamy dopasować ją do docelowej wielkości wydruku, podłoża na którym drukujemy i jego przeznaczenia. W odróżnieniu od offsetu, druk wielkoformatowy nie wymaga dużej rozdzielczości 300 dpi przy wydrukach większych niż format A4. Siatki mesh i folie OWV mają strukturę, która niweluje wszelkie niedoskonałości rozdzielczości (otwory), przez co pliki drukowane na tych podłożach bez względu na wielkość nie powinny przekraczać rozdzielczości 50 dpi, a w przypadku druku siatek mesh o wielkości kilkunastu metrów kwadratowych zalecamy dodatkowo zmniejszyć rozdzielczość do 10 dpi, Rozdzielczość maksymalna bannerów to 70 dpi. Wyjątek mogą stanowić bannery, które pełnią funkcję roll-upów (100 dpi), nietypowych zamówień (plansze do gier, mapy, reprodukcje obrazów itp.) – 150 dpi, Papier blueback – zawsze 70 dpi, Fototapeta – zalecamy maksymalnie 100 dpi, Dobór rozdzielczości pozostałych mediów, takich jak folie i papiery premium, jest uzależniony od ich przeznaczenia. Jeżeli zlecają Państwo druk na folii, którą będzie później wyklejana na tablice reklamowe o wielkości około 5 x 3 metry, 2 x 1 metr, 2 x 3 metry – zalecamy rozdzielczość maksymalną 70 dpi. Jeśli chcą Państwo wydrukować naklejki o wielkości papieru A4 lub mniejsze – tylko wtedy można zadeklarować 300 dpi. Jeśli natomiast będą Państwo zlecać druk plakatów o wielkości A3, A2, B3, B1 itp. – zalecamy 200 dpi.

Jeśli nie są Państwo pewni, czy plik nadaje się do druku, prosimy o wysłanie go do nas w celu sprawdzenia i oceny, czy uda się z nim coś zrobić

Rozdzielczość pliku, nie ma nic wspólnego z rozdzielczością druku, w standardzie drukujemy 720dpi/720dpi jest to jakość w pełni fotorealistyczna.
Do druku map oraz wydruków bardzo szczegółowych wykorzystuje się rozdzielczość 1440dpi/1440dpi

Odwzorowanie kolorów czyli to co na monitorze i na wydruku.
Wszystkie prace do druku powinny być zapisane w przestrzeni CMYK. Inny model (RGB, CIE, Lab, grayscale) może odbiegać kolorystycznie od zamierzonego efektu końcowego. Każdy z nas widzi w innych barwach, inaczej widzą mężczyżni, a inaczej kobiety większość monitorów komputerowych jest odmiennie skalibrowana, kolory w matrycach błyszczących różnią się od matryc matowych itd.. Dlatego jeśli zależy Państwu na identycznym odwzorowaniu kolorów z dostarczonym plikiem, bardzo prosimy o dostarczenie proofa, wzoru do którego będziemy mogli dopasować kolorystykę wydruku


Teksty czarne powinny mieć wyłącznie jedną składową kolorystyczną (100%K), teksty które zawierają więcej niż jedną składową mogą spowodować problemy z tzw. pasowaniem druku (równym nakładaniem się farb drukarskich), co może skutkować rozmyciem kształtu liter.
– najmniejsze dopuszczalne teksty to 5 punktów dla tekstów czarnych i 7 punktów dla tekstów kolorowych;
– należy unikać drobnych tekstów w tzw. kontrze (np. białych tekstów na czarnym tle), jeżeli jednak występują w projekcie, koniecznie muszą być w postaci obiektów wektorowych;
– czarne testy niewielkich rozmiarów są zdecydowanie bardziej czytelne od tekstów szarych. Skala szarości uzyskiwana jest w poligrafii rastrowaniem obrazu (zmniejszaniem gęstości punktów, które składają się na jest obraz), co w przypadku niewielkich liter wpływa na ostrość ich krawędzi;
– w opcjach zapisu PDF-a należy koniecznia zaznaczyć opcję „osadź czcionki w dokumencie” („embed fonts in document”) lub zamienić je na krzywe przez zapisaniem do PDF-a (convert to curves).