Grawerowanie laserowe

W związku z zakupem lasera CO2 poszerzyliśmy nasza ofertę o usługi cięcia oraz grawerowania wielu rożnych materiałów, takich jak drewno, papier, tworzywa sztuczne, guma, skóra, tkaniny a nawet w niektórych metalach.
Ponieważ każdy materiał ma swoją specyfikę oraz ograniczenia dotyczące ciecia i grawerowania poniżej opisujemy nasze możliwości dla poszczególnych materiałów.

Pleksi, akryl, PMM, itd.
Idealnie nadaje się zarówno do cięcia jak do grawerowania, jest to jeden z najbardziej wdzięcznych materiałów do obróbki laserem CO2. Efekty cięcia i grawerowania powierzchni pleksi laserem to ostre
i czyste krawędzie, które nie wymagają dalszej pracochłonnej obróbki takiej jak polerowanie czy szlifowanie. Na tego typu tworzywach możliwe jest grawerowanie nawet fotografii w przyzwoitej jakości.

Laminaty grawerskie
Laminat grawerski to wielowarstwowe tworzywo sztuczne specjalne stworzone do zastosowań grawerskich. Laminaty mogą symulować wygląd innych materiałów, jak szkło, metal, drewno, kamień, itp.
a grawerowanie w tym materiale odbywa się poprzez zdarcie za pomocą lasera wierzchniej warstwy
i odsłonięcie spodniej zazwyczaj innego koloru. Najczęściej wykonywane są z nich etykiety, identyfikatory, tabliczki znamionowe, szyldy, tabliczki na drzwi, itp.

Guma (naturalna, syntetyczna, pianki, itp.)
Doskonale nadający się materiał zarówno do cięcia jak i grawerowania Procesy te są możliwe zarówno
w gumach naturalnych, syntetycznych jak piankach z mikroporami, czy materiałach łączonych. Z gumy najczęściej wycina się i graweruje pieczątki i różnego rodzaju stemple z logo, tekstem czy nawet zdjęciami.

Drewno
Drewno jako materiał naturalny całkiem dobrze nadaje się zarówno do cięcia jak do grawerowania laserem. Ponieważ różne rodzaje drewna różnią się gęstością i zawartością żywicy, czyli w praktyce twardością
to w zależności od rodzaju drewna stosuje się różne moce lasera oraz jego prędkości co pozwala na uzyskanie precyzyjnych i gładkich kształtów i krawędzi zarówno przy cieciu jak i grawerowaniu

Kamień
Marmur, bazalt, krzemień, granit, ceramika czy kamień naturalny w tych materiałach możemy grawerować
z niewiarygodną precyzją, ale niestety bez możliwości cięcia. Czym bardziej gładki, drobnoziarnisty
i najlepiej ciemny kamień tym lepiej laser radzi sobie z jego grawerowaniem.

Szkło
Nie jest możliwe cięcie szkła laserem CO2 ale jest to materiał nadający się doskonale do precyzyjnego grawerowania. Dzięki temu możemy nanosić grafikę na półki, lustra, szybki, statuetki lub inne płaskie przedmioty szklane.

Tekstylia
Laser może być także wykorzystywany do cięcia i grawerowania wielu rodzajów tkanin takich jak: jedwab, bawełna, len, filc, tkaniny syntetyczne i wiele innych. Można za pomocą lasera na tkaninie stworzyć praktycznie każdy wzór, od grawerowania koszulek, przez wykrój elementów, aż po wycinanie firanek
czy koronek. Ograniczeniem jest jedynie pole robocze lasera

Papier
Przy pomocy lasera można zrobić praktycznie wszystko, od prostego logo aż po bardzo skomplikowane
i drobne elementy. Papier, bibuła, karton, tektura, itp. to wdzięczne materiały do obróbki laserowej.
Możemy zarówno ciąć jak i grawerować w papierach zarówno zwykłych czy wysokogatunkowych
do reprodukcji artystycznych, a także można poddawać obróbce tekturę zarówno zwykłą jak i falistą
czy karton i wszystkie podobne.

Skóra
Laser nadaje się zarówno do cięcia i grawerowania można dzięki niemu uszlachetniać i personalizować produkty ze skóry naturalnej jak i sztucznej. Atutem obróbki laserowej tak twardego materiału jak skóra
jest proces obróbki bezkontaktowej, co zapobiega strzępieniu się materiału a jego wykończenie
jest czyste i bardzo trwałe.

Metale
Choć Lasery CO2 nie nadają się do cięcia metalu to radzą sobie w pewnym stopniu z grawerowaniem.
Ten typ lasera daje nieco ograniczone spektrum możliwości ze względu na długość fali wiązki, która niestety w dużej mierze odbija się od metali. Można bezpośrednio grawerować tak naprawdę tylko w aluminium anodowanym oraz innych metalach jedynie pod warunkiem, że są one powlekane warstwą innego materiału nadającego się do obróbki laserem (tworzywa, lakiery, emalia, folie, itp.). Efekty jednak w większości przypadków spełnia swoje zadanie.